Etsy Pazaryeri Nedir?

ETSY üzerinden e-ticaret yapmak

ETSY'den Satış Yapmak Hakkında Merak Edilen Her Şey

El işçiliği ve zanaatkarlık gibi hizmetlerin öne çıktığı pazar yeri olan ETSY, uluslararası düzeyde faaliyet gösteren ve birçok ülkeden kullanıcı olan bir portaldır. Daha çok el emeği ürünlerin kullanıcılar tarafından ve önceliği doğrudan zanaatkarlık olan firmalar tarafından satışa sunulduğu bu platform; müşterilerine sıra dışı bir alışveriş deneyimi vaat eder. ETSY, özellikle ev dekorasyonu ve hobi ürünleri gibi kategorilerin yaygın olduğu bir platform olarak değerlendirilir.

Diğer e ticaret yapılanmalarına göre oldukça özgün bir iş modeli üzerinden faaliyet gösteren ETSY üzerinden satış yapmak son zamanlardaki en popüler konulardan biri. Her gün Google gibi arama motorları üzerinden dünyanın dört bir yanından binlerce kullanıcı ETSY'den nasıl satış yapılır gibi sorular soruyor. Bu bağlamda kullanıcıların oldukça merak ettikleri bu konuya bir nebze de olsun açıklık getirebilmek adına ETSY'den satış yapmak hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. İşte ETSY'den satış yapmak hakkında kullanıcıların bilmesi gereken detaylar:

Kullanıcı Olmak Yetmez Mağaza Açmanız Lazım

Dünyanın en büyük ve en özgün e-ticaret yapılanmalarından biri olan ETSY platformu üzerine birçok üyelik modelinden bahsetmek mümkündür. Klasik kullanıcılar, site üzerinde gezinme, ürünleri inceleme ve alışveriş yapma gibi olanaklara sahiptirler. Fakat platform üzerinden satış yapabilmek için farklı kriterler devreye girer. Satış yetkisine sahip olmak için ETSY mağazası açma işleminin tamamlanması gerekir. ETSY mağazası açan kullanıcılar da birkaç doğrulama adımından ve optimizasyondan sonra platform üzerinden satış yapabilme hakkını elde ederler.

ETSY Mağazası Nasıl Açılır?

ETSY'den mağaza açabilmek için öncelikli olarak platforma üye olmak gerekir. Üyelik işlemleri tamamlanınca, ana sayfada yer alan ve Türkçesi ETSY'den satış yapma anlamına gelen "Sell on ETSY" butonuna tıklamak gerekir. Sonrasında mail onaylama, kullanıcı doğrulama gibi bir takım formaliteler mevcuttur. Bunun haricinde ETSY uluslararası düzeyde faaliyet gösteren bir platform olduğu için, İngilizce bilmek iş yükünüzü hafifletecektir. Sonrasında da tüm bilgilerinizi eksiksiz ve yeterli olarak girdiğinizde mağaza açma işlemini tamamlamış olursunuz.

ETSY'den Satış Yapmak

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ETSY kendini diğer e ticaret yapılandırmalarından ayıran özgün bir e-ticaret sitesidir. Bu bağlamda ETSY'den satış yapabilmenin de bir takım kriterleri mevcuttur. Bunlar arasında öncelikli olanı en ETSY üzerinden pazarlayacağınız ürünlerin tamamen el işçiliği ve zanaatkar üretimi olmasıdır. Fabrikasyon ürünleri, doğal yollarla üretilmemiş olan ürünleri ETSY üzerinden satamazsınız. Platform üzerinden satış yapabilme adına kullanıcıların dikkat etmeleri gereken bir diğer etken de satmayı planladıkları ürünlerin kendi üretimleri olmasıdır. Platform kuralları gereği mağaza sahipleri ve satıcılar, 3. şahıslar tarafından üretilen ve başkaları üzerine tescillenmiş ürünleri kesinlikle satamazlar.

ETSY Ödeme Aktarımları ve Yaşanabilecek Muhtemel Zorluklar

Uluslararası her platformda olduğu gibi ETSY'de de Türkiye'ye ödeme aktarımları veya banka yetkilendirilmeleri ile alakalı problemler yaşanmaktadır. ETSY, komisyon oranlarını istediği skalada tutarak satışçılarına daha adil koşullar sağlayabilmek için sadece belirli ödeme altyapıların kullanır. Paypal gibi bazı ödeme altyapılarının da Türkiye'de geçerli olmadığı göz önünde bulundurulunca, Türkiye'den satış yapmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat durum öyle değil.

Türkiye'de kullanıma açılan ve doğrudan platformun ödeme altyapısı olan ETSY Payments, ülkemizdeki satışçılara büyük kolaylıklar sağlıyor. ETSY Payments altyapısı sayesinde gerek ödeme aktarımlarında gerekse gerekli ödeme entegrasyonları kapsamında satışçılar, ETSY'de finansal süreçlerini kendi inisiyatifleri doğrultusunda optimize edebiliyorlar. Aynı şekilde doğrudan platformun altyapısı kullanıldığı için Türkiye'deki satışçılar için yüksek komisyon oranları gibi olumsuz durumlar da söz konusu olmuyor.

Kendi E-Ticaret Sitenizden Satış Yapmak

Etsy üzerinden satış yapmak her ne kadar avantajlı gibi görünse de yüksek rekabetçi pazaryerleri, yüksek komisyon oranları, uzun süren bürokratik işlemler, ödeme tahsilat ve kargolama gibi oldukça zorlayıcı yanları da vardır. IGO, ürünlerinizi kolayca satışa sunmanız için tasarlandı. Kendi e-ticaret sitenizi kolayca oluşturabilir, rekabet ve reklam yarışına girmeden kendi hedef kitlenize doğrudan erişebilirsiniz.

IGO e-ticaret sistemini ücretsiz deneyebilir ve sitenizi oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz.

E-Ticaret Paketleri

İhtiyacınıza uygun ekonomik çözümler için dilediğiniz paketi tercih edebilir ya da size özel oluşturulmasını istediğiniz mağazanız için bize ulaşabilirsiniz.

Artizan

Özgün tasarımcılar, girişimciler ve yeni başlayanlar için ideal, esnek, güçlü, limitsiz e-ticaret çözümü.

Sınırsız Ürün

Özel POS Çözümü

49 TL/ ay

Özel

IGO'in esnek ve geliştirilebilir, uçtan uca e-ticaret çözümü ile size özel bir paket oluşturmamız için bize ulaşabilirsiniz.

Sınırsız Teknik Destek

Özel Tema Tasarımı

Fiyat sorunuz